کوچ حرفه ای

ویژگی های یک کوچ حرفه ای

یک کوچ حرفه ای چه ویژگی هایی دارد و آیا به عواملی  حرفه ای بودن یک مربی بستگی دارد؟ چرا باید کوچ انتخاب کنیم؟ چه کسی کوچ مناسبی دارد؟ این ها تماما مواردی هستند که باید درهنگام انتخاب یک کوچ حرفه ای از خود بپرسیم و تمام عوامل را مورد بررسی قرار دهیم . همه ما می دانیم که تغییرات زیادی در جهان در حال وقوع است. هرکسی که بتواند خود را با این تغییرات وفق دهد به رشد و موفقیت مستمر دست خواهد یافت. گاهی برخی از افراد نمی توانند راه خود را پیدا کنند و در اثر تغییر فلج می شوند و نمی توانند کارها را به درستی انجام دهند. اما داشتن یک کوچ حرفه ای می تواند ما را برای تغییر آماده کند و ما را قادر سازد تا خود را با تغییرات ایجاد شده سازگار کنیم.

دلایل مهم برای داشتن یک کوچ حرفه ای

موفق ترین افراد و رهبران تاثیرگذار جهان، مربیان حرفه ای را استخدام کرده اند که توانسته اند به رویدادها و نتایج بزرگی دست یابند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که مدیرانی که کوچ دارند عملکرد بهتری دارند و روابط بهتری نسبت به مدیرانی دارند که ندارند.

یک کوچ حرفه ای به افراد کمک می کند تا مهارت های رهبری، اعتماد به نفس و خودآگاهی را توسعه دهند. به همین دلیل بسیاری از شرکت ها و افراد از خدمات کوچینگ استفاده می کنند و یا حتی کوچ دارند.

اما مربیان بزرگ چه کاری برای مردم و کسب و کار انجام می دهند؟ آنها افراد با تجربه ای هستند که با مهارت های مربیگری خود می توانند افراد را به سمت موفقیت سوق دهند.

مربیان به جای سخنرانی، بیشتر گوش می دهند، فکر می کنند و سؤالات درستی می پرسند تا به مردم اجازه دهند خودشان باشند. کشف کنید و در نهایت سریعتر رشد کنید.

در اینجا برخی ویژگی از کوچ حرفه ای آورده شده است که با این مقاله می توانید از بین آنها بتوانید کوچ خود را انتخاب کنید و در نهایت بتوانید سریعتر به اهداف خود برسید.

1) کوچ حرفه ای گیرندگان عالی هستند

مربیان حرفه ای هوش کلامی زیادی دارند و می توانند به طور فعال به سخنان رهبران و شخصیت ها گوش دهند که در کوچینگ به آن مهارت شنیداری می گویند.

کوچ حرفه ای  بر آنچه مردم می گویند تمرکز می کنند، سپس به طور متفکرانه از مشتری سؤال می پرسند.

آنها معلمان سقراط هستند، زیرا با سؤالاتی که می پرسند، یک دیدگاه منحصر به فرد به دست می آید و باعث می شود مردم رشد و نمو کنند,یک مربی حرفه ای مشکلات شما را درک می کند.

2) کوچ حرفه ای باعث می شود مردم مشکلات خود را درک کنند

کوچینگ حرفه ای از فرآیندی استفاده می کند که توسط فدراسیون بین المللی برای آنها تعیین شده است تا افراد بتوانند پتانسیل های خود را کشف یا بهبود بخشند.

کوچ مانند یک مربی فوتبال است، خود مربی فوتبال پا به توپ نمی گذارد، بلکه باعث می شود مردم در جای مناسب بازی کنند و بهترین عملکرد ممکن را داشته باشند.

البته باید گفت که کوچینگ چیزی فراتر از یک کوچ بودن است، زیرا کوچینگ مجبور نیست به مشتری شما راه حل بدهد، بلکه باعث می شود مردم تصور واضحی از مشکل داشته باشند.

مربیان حرفه ای می توانند به درستی به مشکلات افراد گوش دهند، بازخورد مناسب را به مردم بدهند و به مردم کمک کنند تا راه حل های مناسب برای مشکل خود پیدا کنند.

مربیان حرفه ای نمی توانند برای افراد تصمیم بگیرند، همانطور که مربیان فوتبال نمی توانند برای یک فوتبالیست بازی کنند.

اما مربیان حرفه ای می توانند آنها را راهنمایی کنند تا بهتر فکر کنند و تصمیم بگیرند.

3) کوچ های حرفه ای دارای هوش مدیریتی هستند

یکی دیگر از ویژگی های کوچینگ حرفه ای وجود هوش مدیریتی است. رهبران کسب و کار موفق اغلب افراد باهوشی هستند که در اداره کسب و کار خود با استفاده از اطلاعات و تئوری مهارت دارند.

اما پس از مدتی این افراد متوجه می شوند که تنها داشتن اطلاعات کافی نیست، بلکه مدیریت و هدایت افراد بسیار سخت است، اما یک مربی حرفه ای این مهارت را به درستی یاد می گیرد و تمرین می کند.

مربیان طیف گسترده ای از روابط بین فردی را تجربه کرده اند و با افراد زیادی روبرو شده اند و شاهد بوده اند که چه چیزی باعث می شود افراد با یکدیگر مشکل داشته باشند.

مربیان به رهبران کمک می کنند تا موقعیت هایی را که در آن افراد دچار مشکل می شوند را بهتر درک کنند.

زیرا آنها پس از استفاده از بیزینس کوچینگ از هوش مدیریتی خوبی برخوردار هستند که فقط می توان آن را تجربه کرد.

4) مربیان محرمانه راهکار ارائه می دهند

بسیاری از مردم در بیان مشکلات خود به دیگران احساس راحتی نمی کنند زیرا فکر می کنند مشکل آنها بسیار منحصر به فرد است و می ترسند موضوع را با دیگران مطرح کنند.

به همین دلیل یکی دیگر از ویژگی های کوچینگ حرفه ای ایجاد محیطی امن است که افراد در آن احساس راحتی کنند و در نهایت بتوانند چالش خود را بیان کنند.

5) کوچینگ حرفه‌ای باعث می‌شود که مردم مسائل را واقع بینانه ببینند

تجربه یک معلم قدرتمند برای افراد است و فرصت های خوبی را برای افراد ایجاد می کند که جلسات مربیگری فرصتی را برای افراد فراهم می کند.

مربیان حرفه ای به افراد کمک می کنند تا پیشینه خود را بهتر درک کنند و با پرسیدن سؤالات، تصور بهتری از مشکلات پیدا کنند.

6) کوچ های حرفه ای به فرد کمک می کنند تا اهداف درستی را تعیین کند

هدف هر کس می تواند در هر زمان تغییر کند. گاهی اوقات این افراد دقیقاً می دانند که چه می خواهند، اما اهداف دیگری را در مسیر رسیدن به هدف تعیین می کنند.

این به خودی خود مشکلی نیست، اما مشکل از آنجا شروع می شود که همه چیز را با هم اشتباه می گیرند و آنها را اولویت بندی نمی کنند.

گاهی اوقات این اهداف جدید با اهداف قبلی آنها در تضاد هستند و در نهایت تقصیر اتفاقات بعدی را به گردن دیگران می اندازند.

یکی از بهترین ویژگی های مربیان یا کوچ حرفه ای این است که می توانند به افراد در شناسایی اهداف مهم کمک کنند.

آنها همچنین به افراد مختلف کمک می کنند تا آنچه را که باعث رونق کسب و کارشان می شود پیدا کنند.مربیان حرفه ای مدام در حال یادگیری هستند.

7) مربیان حرفه ای مدام در حال یادگیری هستند

یکی دیگر از ویژگی های مهم مربیان حرفه ای این است که دائما در حال یادگیری و رشد هستند. به نظر شما افراد موفقی مانند آنتونی رابینز، بیل گیتس، ایلان ماسک و وارن بافت چه وجه اشتراکی دارند؟

علاوه بر ثروت و سالها تجربه و موفقیتی که به دست آورده اند، همه به مطالعه و یادگیری مستمر پایبند هستند.

درست مانند این رهبران بسیار موفق، مربیگری حرفه ای هرگز از یادگیری باز نمی ایستد. مربیان همیشه یاد می گیرند، یاد می گیرند و با افراد آگاه دیگر صحبت می کنند تا بتوانند جلسات مربیگری بهتری داشته باشند.

8) کوچ های حرفه ای برای خدمت به مردم جامعه زندگی می کنند

مربیان حرفه ای کوچینگ را چیزی فراتر از کار می دانند، بنابراین آنها می توانند به مردم کمک کنند تا انقلابی بزرگ در تجارت و زندگی خود ایجاد کنند.

مربیان حرفه ای مجذوب این واقعیت هستند که می توانند به افراد در کسب و کار و زندگی کمک کنند.

مربیان با سؤالاتی که می پرسند، مردم را به زندگی خود ارزش می دهند و عمیقاً فکر می کنند تا بتوانند برای مشکلات خود راه حلی بیابند.

(یادگیری مهارت های کوچینگ و تبدیل شدن به یک کوچ حرفه ای همرا با مهام کوچ)

کوچ حرفه ای مناسب کیست؟

به فردی که مربیگری می کند کوچ می گویند و امروزه تمامی سازمان ها و کسب و کارها به کوچینگ حرفه ای نیاز دارند.

درس های کوچک برای برخی افراد خوب است و برای برخی دیگر خوب نیست. گروهی از افراد جامعه بدون تلاش برای یادگیری و بهبود عملکرد خود در نقش دانای کل عمل می کنند.

در این میان مردم نیز از رشد و توسعه ناامید هستند و در ناخودآگاه خود در برابر ثروت آفرینی و رشد و توسعه مقاومت ناخودآگاه دارند.

دوره کوچینگ برای این افراد مناسب نیست، زیرا وظیفه دوره آموزشی رفع موانع و اختلالات ناخودآگاه افراد در برابر کسب درآمد نیست.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که کوچ حرفه ای فقط برای کسانی مناسب است که با ایده های خلاقانه آمادگی رشد شغلی و رشد و ارتقای مهارت ها و توانایی های فردی خود را دارند.

این افراد خواهان پیشرفت هستند و در اعماق ذهن خود آماده پذیرش ثروت هستند.

بنابراین، بستر مناسبی را برای استفاده از تکنیک های کوچینگ برای بهبود کسب و کار خود و سایر فعالان بازار و کارآفرینان فراهم می کنند.

 • آیا داشتن کوچ حرفه ای برای من مناسب است؟
 • اگر می‌پرسید که آیا آموزش کوچینگ یا دشتن کوچ حرفه ای  برای من مناسب است، باید سوالات زیر را از خود بپرسید: از آن به عنوان یک مربی حرفه‌ای در بازار کار برای ایجاد ثروت در کار خود و کسب درآمد استفاده کنید.
 • اگر پاسخ شما به اکثر سوالات زیر مثبت است، دوره کوچینگ  و یا داشتن یک کوچ حرفه ای برای شما مناسب است:
 • آیا می خواهید بیش از نیازها و هزینه های روزانه خود درآمد کسب کنید؟
 • آیا مشکلات زیادی در زندگی دارید؟
 • آیا مشکل مالی دارید و از فقر و محرومیت مالی می ترسید؟
 • آیا از روابط ناموفق می ترسید؟
 • آیا از راه اندازی کسب و کار یا کارآفرینی می ترسید؟
 • آیا برای شخصیت و خانواده خود ارزش قائل هستید و می خواهید کیفیت زندگی خود را بهبود ببخشید؟
 • آیا شما فردی خلاق هستید؟
 • آیا به یادگیری و یادگیری علاقه دارید؟
 • آیا مهارت های گفتاری خوبی دارید یا حاضرید از دوره های صحبت کردن و اعتماد به نفس برای بهبود این توانایی استفاده کنید؟
 • آیا اهداف خاصی در زندگی دارید؟
 • آیا برنامه روزانه و برنامه ریزی شما انعطاف پذیر است؟
 • آیا می خواهید از شما به عنوان یک فرد تأثیرگذار نام برده شود؟
 • آیا برای تغییر آماده اید؟
 • آیا شما یک فرد امیدوار هستید و سعی می کنید مثبت باشید؟
 • آیا فکر می کنید لایق داشتن بهترین ها در زندگی هستید؟

به نظر ما داشتن مربی  یا کوچ حرفه ای در همه امور ضروری است. زندگی مانند چرخی است که باید در همه زمینه هایش متعادل باشد تا چرخ زندگی به درستی بچرخد.

هرکسی که می خواهد در تجارت خود موفق شود، رابطه خوبی داشته باشد، درآمد خود را افزایش دهد، رشد شخصی خوبی داشته باشد، ازدواج موفقی داشته باشد و غیره.

بهتر است یک مربی حرفه ای داشته باشید تا بتواند چرخ زندگی خود را بهتر و سریعتر بچرخاند و در نهایت به رشد و پیشرفت برسد.

همه افراد موفق دنیا در زمینه های مختلف زندگی خود کوچ حرفه ای دارند تا بهتر و سریعتر به خواسته های خود برسند.

برای اینکه هر کدام از ما بتوانیم رشد خود را چند برابر کنیم و نقاط قوت و ضعف خود را کشف کنیم و آنها را بهبود بخشیم، به مربی نیاز داریم تا با ویژگی ها و تجربه ای که داریم به بهترین نحو به ما کمک کند.

و ساده ترین راه را برای رسیدن به اهداف و آرزوهای خود بیابید.

حال وقت آن رسیده که ویژگی های کوچ و کوچ حرفه ای را مورد بررسی قرار دهیم .

مدیریت کسب وکار با رضا پودینه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *