کوچینگ مدیران

ضرورت‌های کوچینگ برای مدیران

این روزها ما با دو دسته از مدیران روبه‌رو هستیم: مدیرانی که کارمندانشان را کوچ می‌کنند و آن‌هایی که این کار را نمی‌کنند. رهبرانی که در دسته دوم قرار دارند، لزوماً مدیران بدی نیستند اما آن‌ها از ابزار موثری چشم می‌پوشند که می‌تواند استعدادها را پرورش دهد. ما به بررسی مدیرانی پرداختیم که از کوچینگ استفاده می‌کردند تا دریابیم چه چیزهایی آن‌ها را متمایز می‌کند. چیزی که در مصاحبه‌های ما با صدها مدیر کوچ خود را نشان داد این بود که آن‌ها کوچینگ را بخشی طبیعی از مدیریت خود و جعبه‌ابزار خود می‌دانستند. این افراد کوچ‌های حرفه‌ای نیستند؛ آن‌ها رهبران گروهی از افراد و انسان‌هایی پرمشغله و سخت‌کوش هستند، پس چرا آماده هستند که به کوچینگ اهمیت بدهند؟ در ادامه با ضرورت‌های کوچینگ برای مدیران بیشتر آشنا خواهید شد.

 آن‌ها کوچینگ را ابزاری ضروری برای رسیدن به اهداف کسب‌وکار می‌بینند

دیگر، ضرورت‌های کوچینگ برای مدیران قابل چشم‌پوشی نیست. مدیران با استفاده از کوچینگ در حق کارکنان  خود لطف نمی‌کنند بلکه توسعه استعدادهای آن‌ها بخشی ضروری از فرآیند موفقیت کسب‌وکار  خود آن‌هاست. بیشتر مدیران به شما می‌گویند که زمانی برای کوچ کردن ندارند؛ بااین‌حال ما می‌دانیم که اگر مساله‌ای برای ما یک «باید» باشد، زمان مورد نیاز آن فراهم می‌شود.

در آشفته بازار کسب‌وکار همه نیروها در حال رقابت کردن با یکدیگر هستند و سعی می‌کنند که موقعیت خود به‌عنوان رهبر و بازیگران اصلی را حفظ کنند. به همین دلیل است که استفاده از کوچینگ برای مدیران و باز کردن زمان برای آن، یک مساله دلخواهی نیست بلکه به یک باید تبدیل شده است.

دو فرضیه در پس این باور موجود است. نخست اینکه افراد بااستعداد به دشواری یافت می‌شوند و به استخدام درمی‌آیند. اگر شما مدیری هستید که در مسیر موفقیت به چنین افرادی کمک می‌کنید، آن‌ها نیز جذب شما می‌شوند. دوم آنک‍ه یک سازمان نمی‌تواند فقط با تکیه بر استعدادهای تیمش به موفقیت دست پیدا کند. شما هم‌زمان به بازیگران خوب و مستحکم علاوه بر ستاره‌ها احتیاج دارید و آن‌ها هم به مدیری احتیاج دارند که بتواند در ساخت مهارت‌هایشان به آن‌ها کمک کند تا با واقعیت‌های در حال تغییر بازار کنار بیایند.

(یادگیری مهارت های کوچینگ و تبدیل شدن به یک کوچ حرفه ای همرا با مهام کوچ)

 از کمک کردن به رشد دیگران لذت می‌برند

از جمله ضرورت‌های کوچینگ برای مدیران رشد و پرورش کارکنان است. آن‌ها معتقدند افرادی که برای آن‌ها کار می‌کنند برای انجام نقششان و مطابقت با شرایط، نیاز به رشد و یادگیری دارند. مدیران کوچ این مساله را به‌عنوان بخشی اساسی از شغلشان می‌بینند. آن‌ها فکر می‌کنند افرادی با توانایی‌های بالقوه بالا که اغلب نقش موثری در یک کسب‌وکار دارند، برای رسیدن به آمال و آرزوهای خود به کمک نیاز دارند. همان‌طور که یک مدیر-کوچ به ما گفت: «آیا کمک کردن به دیگران درراه موفق‌تر شدن، یکی از اصلی‌ترین نقش‌های مدیر نیست؟»

مدیر باید سبک خود را با نیازها و سبک خاص هر فرد مطابقت دهد. البته که این کار از سوی مدیر تلاش زیادی را می‌طلبد اما آن‌هم به‌عنوان بخشی از شغل مدیر در نظر گرفته می‌شود و نه یک امتیاز خاص.

آنها کنجکاو هستند

مدیران کوچینگی سؤالات زیادی می‌پرسند. آن‌ها علاقه زیادی به درک جزئیات و نحوه کارکرد امور دارند، اینکه مردم با چه نوع مشکلاتی سروکار دارند، اینکه فرصت‌ها و خلاها کجا هستند و اینکه لازم است چه کارهایی را بهتر انجام داد. به‌طورکلی آن‌ها نیازی به آموزش درباره نحوه سؤال پرسیدن ندارند زیرا این مساله نقطه قوت طبیعی آن‌هاست. کنجکاوی، گفتگوی کوچینگی، دادوستد میان کوچ و یادگیرنده را تسهیل می‌کند به‌طوری‌که یادگیرنده به شکلی آزادانه دریافت‌ها، شک‌ها، اشتباهات و موفقیت‌های خود را به اشتراک می‌گذارد و به‌این‌ترتیب است که آن‌ها می‌توانند با یکدیگر درباره آنچه در  حال وقوع است فکر کنند و در این صورت است که ضرورت‌های کوچینگ برای مدیران بیشتر آشکار می‌شود.

آن‌ها علاقه‌مند به ایجاد ارتباط هستند

همان‌طور که یکی از مدیران کوچینگی گفته بود: «دیگران به من گوش می‌دهند زیرا آن‌ها بر این باورند که من واقعاً می‌توانم خودم را جای آن‌ها بگذارم و آن‌ها را درک کنم.» این همدلی به مدیرکوچ اجازه می‌دهد تا نیازهای هر یک از کارکنان را درک کند و سبک خود را متناسب با آن تنظیم کند. ممکن است برخی از کارکنان سریعاً خود را هم‌راستا کنند و برای دیگران به زمان بیشتری نیاز باشد. یک ارتباط عمیق و قابل‌اعتماد به مدیران کمک می‌کند تا رویکرد بهتری را انتخاب کنند.

یک مدیر کوچ، نیاز زیادی به رعایت سلسله‌مراتب نمی‌بیند، همان‌طور که یک مدیر کوچ گفته بود: «همه ما شغلی برای انجام دادن داریم و همه ما مهم هستیم. جای همه ما می‌تواند عوض شود بنابراین هیچ‌کس بالاتر از دیگری نیست. ما فقط نیاز داریم با یکدیگر کار کنیم تا ببینیم چه کاری از ما ساخته است.»

یکی از اولین گام‌ها برای مدیرانی که می‌خواهند کوچینگ را شروع کنند، یافتن یک کوچ خوب در سازمان و پرسیدن درباره کوچینگ است. کوچ‌ها چه کاری انجام می‌دهند؟ چرا دیگران را کوچ می‌کنند؟ گوش بدهید و یاد بگیرید.

دوم آن‌که متوجه باشید پیش از شروع کوچینگ شما به ایجاد فرهنگی بر پایه اعتماد و روابط مستحکم نیاز دارید. به‌رغم نیت خوب شما، اگر افرادی را که قرار است کوچ کنید، نتوانند با شما ارتباط خوبی برقرار کنند، همه تکنیک‌های جهان هم آن‌طور که باید عمل نمی‌کنند. ارتباطی که ایجاد می‌کنید بسیار بااهمیت‌تر از بهترین روش‌ها و تکنیک‌های کوچینگ است.

سوم آنکه بخشی از اصول پایه‌ای کوچینگ مدیریتی را که به شما در ایجاد تخصص کوچینگ کمک می‌کند، یاد بگیرید. یکی از اصلی‌ترین درس‌ها برای مدیران این است که کوچینگ پاسخ‌ دادن به سوالات نیست؛ بلکه مساله بیشتر درباره ایجاد یک گفتگو و پرسیدن سؤالات خوب و با پایان باز (open-ended) است زیرا به افرادی که آن‌ها را کوچ می‌کنید، اجازه می‌دهد روی برخی از کارهایی که انجام می‌دهند و نحوه انجام دادن آن به شکل متفاوت برای بهبود عملکرد خود فکر کنند.

در نهایت اینکه ساختار ذهنی مدیران باید روی افرادی متمرکز باشد که کوچ می‌شوند.

 

مدیریت کسب وکار با رضا پودینه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *