کوچینگ سلامتی

کوچینگ سلامتی چیست؟

کوچینگ سلامت چیست؟

کوچینگ سلامت یکی از انواع کوچینگ است. اگر درباره کوچینگ اطلاعات کافی ندارید، توصیه می‌کنیم ابتدا مطلب کوچینگ چیست را مطالعه کنید. در کوچینگ سلامتی، فردی تحت عنوان کوچ، با استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای کوچینگ، مراجعه‌کنندگانش را در «دستیابی به اهداف سلامتی» و «افزایش کیفیت سلامت جسمانی» در زندگی‌شان هدایت می‌کند. در کوچینگ سلامتی، ضمن بررسی وضعیت سلامت کوچی، اهداف مرتبط با حوزه سلامت او ترسیم می‌شود و برنامه‌های تمرینی و تغذیه‌ای مناسب با او آماده می‌شود.

فرایند کوچینگ سلامت در اینجا به پایان نمی‌رسد؛ بلکه بخش بسیار مهمی از این فرایند، در پشتیبانی و ارزیابی مداوم مراجع اتفاق می‌افتد. این پشتیبانی و ارزیابی، احتمال انجام شدن تغییرات را به مراتب افزایش می‌دهد. می‌توانیم بگوییم که کوچ سلامت، مشوق سلامتی شماست؛ او به شما کمک می‌کند تا به‌منظور بهبود سلامت جسمانی خود، سبک زندگی‌تان را تغییر دهید. حتی ممکن است شما از خدمات کوچ سلامت برای دستیابی به تناسب اندام به‌عنوان یکی از زیرشاخه‌های سلامتی روی بیاورید.

در حالت کلی، خدمات کوچینگ سلامتی معمولاً برای یکی از عوامل زیر استفاده می‌شود:

 • پیشگیری و درمان بیماری‌ها؛
 • بهبود سلامت روان و جسمی؛
 • کاهش وزن؛
 • بهبود تغذیه؛
 • افزایش سطح فعالیت‌های روزانه؛
 • کاهش استرس؛
 • افزایش رضایت از زندگی؛
 • ترک سیگار؛
 • تنظیم میزان خواب؛
 • مدیریت زمان؛

ازم به توجه است که اگر یکی از این موارد از تعادل خارج شده باشد، احتمالا سایر موارد فهرست بالا نیز تاحدودی از حالت تعادل خارج می‌شوند. به‌عنوان مثال، فردی که فعالیت بدنی چندانی ندارد، دچار استرس روزانه می‌شود که نتیجه آن راحت نخوابیدن در شب یا نداشتنِ تغذیه مناسب و کامل است. کوچینگ سلامتی به شما کمک می‌کند تا در ابتدا به یک خودآگاهی برسید و اهداف سلامت خود را تعیین کنید؛ سپس با ترسیم یک برنامه کاربردی، به این اهداف جامه عمل بپوشانید.

کوچ سلامت به شما چه کمکی می‌کند؟

احتمالاً شما هم تجربه این را داشته‌اید که یک هدف در حوزه سلامتی برای خودتان تعریف کرده‌اید؛ اما بنا به دلایل متعدد نتوانسته‌اید در راستای دستیابی به این هدف گام بر دارید یا در دستیابی به آن موفق باشید. کوچ سلامت به شما کمک می‌کند تا کشف کنید چه عاملی مانع دستیابی شما به هدف سلامتی‌تان شده است؛ درنتیجه به شما کمک می‌کند تا از حالت توقف خارج شوید.

هر دوره کوچینگ سلامت به‌طور میانگین سه ماه طول می‌کشد و طی این مدت، کوچ به‌طور مرتب از طریق ایمیل، تماس تلفنی یا جلسات حضوری با شما در ارتباط است. در طول این جلسات، کوچ از شما سوالاتی را می‌پرسد تا شما درباره اینکه چطور می‌توانید بر چالش‌ها غلبه کنید فکر کنید.

مهم‌ترین مانع افراد در مقابل تغییر، افکار خودشان است. یک کوچ حرفه‌ای به کمک پرسیدن سوالات هوشمندانه و در کنار آن گوش دادن فعال می‌تواند افراد را متوجه مقاوت‌های درونی خودشان کند و به آن‌ها کمک کند تا خودشان مشتاقانه به‌سمت تغییر حرکت کنند! به‌عنوان مثال، ممکن است پزشک شما به شما توصیه کند که میوه  و سبزیجات بیشتری بخورید؛ اما شما به توصیه او چندان عمل نکنید.

یک کوچ برای این هدف از شما سوالاتی را می‌پرسد تا خودتان به این راهکار برسید و با انگیزه بیشتر به آن عمل کنید.  به‌عنوان مثال، در زمینه خوردن سبزیجات و میوه، کوچ از شما این سوالات را می‌پرسد:

 • بهبود سلامت جسمانی در این زمینه چقدر برایت اهمیت دارد؟ به میزان اهمیت آن از ۱ تا ۱۰ یک نمره بده.
 • چه موانعی باعث شده که این چالش را پیگیری نکنی؟
 • آیا سبک زندگی شما مانع پیگیری این چالش شده است؟
 • چه برنامه‌ای می‌توانی ترتیب بدهی تا بتوانی در طول روز میوه و سبزیجات بیشتری را مصرف کنی؟

نکته مهمی که باید بدانید این است که کوچ هرگز به شما راهکار نمی‌دهد و نمی‌گوید که چه کاری را باید انجام دهید. کوچ به شرایط شما و دلایل شخصی‌تان برای تغییر کردن یا عدم تغییر احترام می‌گذارد و تنها به شما کمک می‌کند تا هدف خودتان را واضح و مطابق یک برنامه شفاف جهت دستیابی به این هدف حرکت کنید

کوچینگ سلامتی چه مزیت‌هایی دارد؟

قبول دارید که تغییر کردن کار دشواری است؟ حتی زمانی که این تغییر همان چیزی است که ما عمیقاً آن را می‌خواهیم! به‌عنوان مثال، بعضی از افراد عمیقاً تمایل دارند وزن خود را کاهش بدهند؛ اما تغییر دادن برنامه غذایی برای آن‌ها سخت و گاهی ناممکن است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کوچینگ سلامتی این است که یک نفر در کنار شما قرار می‌گیرد و به شما کمک می‌کند تا این تغییر را محقق کنید.

شاید در ابتدا کمی مردد باشید و شک داشته باشید که کوچینگ سلامت واقعاً موثر هست یا خیر؛ اما تحقیقات موردی نشان می‌دهد که کوچینگ سلامتی واقعاً کار می‌کند. یکی از تحقیقات اخیر نشان داد که افرادی که سه ماه کوچینگ سلامت را پشت‌سر گذاشته‌اند شاهد بهبود چشمگیری در زمینه‌های زیر بوده‌اند:

 • فشار خون
 • کلسترول
 • گلوکز (قند خون)
 • تری گلیسیرید (چربی خون)
 • وزن بدن
 • تناسب اندام قلبی عروقی

بنابراین زمانی که شما احساس می‌کنید به‌تنهایی نمی‌توانید رشد و بهبود سلامت خودتان را پیگیری کنید، مشغله کاری زیادی دارید یا اینکه از ایجاد تغییر در این شرایط دلسرد و ناامید شده‌اید، استفاده از خدمات کوچینگ سلامتی می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

مزیت دیگر کوچینگ سلامت این است که بر خلاف پزشکان، در افراد احساسات مثبت ایجاد می‌کند. اغلب اوقات افراد پس از ترک کردن یک جلسه ملاقات با پزشک احساس دلسردی می‌کنند و با خود می‌گویند: «خدایا، چطور این همه وزن کم کنم؟!» این در حالی است که یک کوچ سلامتی در ابتدا به مراجعه‌کننده خود کمک می‌کند تا نقاط قوت خود را ببیند و از این نقاط قوت برای شروع تغییر استفاده کند. کوچ سلامت به مراجع کمک می‌کند تا فرصت‌ها را براساس موقعیت و توانایی‌های منحصربه‌فرد خودش ببیند تا ایجاد تغییر برای او پایدارتر، ساده‌تر و آسان‌تر شود.

در ادامه لازم است به سه مزیت دیگر کوچینگ سلامتی اشاره کنیم:

مسئولیت پذیری

دانستن اینکه باید پیشرفت خودتان را با کوچ شخصی‌تان چک کنید و به او گزارش بدهید، اهرم فشاری است که شما را وادار به مسئولیت‌پذیری می‌کند.

تشویق

کوچ سلامت دائم شما را تشویق می‌کند تا در کنار چالش‌هایی که هر روز ممکن است با آن‌ها رو در رو بشوید، انگیزه و احساس مثبت دریافت کنید و مطابق برنامه خودتان پیش بروید.

حمایت بی قید و شرط

کوچ سلامتی هیچگاه افکار، سلایق یا اقدامات شما را قضاوت نمی‌کند. او فقط به شما کمک می‌کند تا به‌صورت شفاف متوجه شوید که چه چیزی می‌خواهید و در راستای دستیابی به این هدف گام بردارید. اصل عدم قضاوت در کوچینگ، به مراجعین کوچ کمک می‌کند تا در ارتباط با کوچ، احساس امنیت داشته باشند

آیا کوچینگ سلامت برای همه کاربرد دارد؟

کوچینگ سلامتی مانند کوچینگ توسعه فردی برای اکثر افراد قابل استفاده است؛ اما برای همه قابل توصیه نیست. اگر هدف شما بهبود و ارتقای سلامتتان است و می‌خواهید بعضی از چالش‌های سلامتی خودتان را برطرف کنید، کوچینگ سلامت می‌تواند ابزار مفید و کارآمدی برای شما باشد. از جمله کاربردهای کوچینگ سلامتی می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

 • پیشگیری و درمان بیماری‌ها
 • بهبود سلامت روان و جسم
 • کاهش وزن
 • بهبود تغذیه
 • افزایش سطح فعالیت‌های روزانه
 • کاهش استرس
 • افزایش رضایت از زندگی

اما در بعضی موارد، کوچینگ سلامتی ممکن است مناسب نباشد. برای مثال، اگر شما دچار یک بیماری جدی هستید، لازم است با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید مطابق یک برنامه درمانی مناسب بیماری خود را درمان کنید. همچنین، اگر شما دچار مشکلات جدی و تخصصی درزمینه روان و ذهن هستید، نیاز دارید تا به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید؛ بنابراین، اگر به‌دنبال کوچینگ سلامت هستید، بهتر است قبل از شروع همکاری با کوچ خود، با یک پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که برنامه کوچینگ سلامتی، مناسب شرایط و نیازهای شماست.

همچنین، برای انتخاب کوچ سلامت مناسب، بهتر است با پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید کوچی را انتخاب می‌کنید که با نیازها و اهداف شما سازگار است و می‌تواند شما را در رسیدن به اهدافتان یاری کند.

(یادگیری مهارت های کوچینگ و تبدیل شدن به یک کوچ حرفه ای همرا با مهام کوچ)

چگونه می‌توانیم یک کوچ سلامت پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک کوچ سلامتی، می‌توانید از راه‌های زیر استفاده کنید:

جستجوی اینترنتی

می‌توانید با جستجوی کلماتی مثل «کوچینگ سلامت» یا «کوچ سلامت در تهران» در موتورهای جستجوی اینترنتی، به‌دنبال کوچ‌های سلامت در منطقه خودتان بگردید.

مراجعه به سایت‌های مرتبط

سایت‌های مرتبط با کوچینگ سلامتی می‌تواند به شما کمک کنند تا کوچ سلامت مناسبی را برای خود پیدا کنید.

مراجعه به مراکز ورزشی و سلامت

بعضی از مراکز ورزشی و سلامت، خدمات کوچینگ سلامت را به مشتریانشان ارائه می‌دهند. می‌توانید به این مراکز مراجعه کنید و از آن‌ها برای پیدا کردن یک کوچ سلامتی پیشنهاد بگیرید.

مشورت با دوستان و آشنایان

ممکن است دوستان و آشنایان شما در گذشته از خدمات کوچینگ سلامتی استفاده کرده باشند. تجربه این افراد می‌تواند برای پیدا کردن یک کوچ سلامت مناسب مفید باشد.

قبل از بستن قرارداد با یک کوچ سلامت، بهتر است با او مشورت کنید و مطمئن شوید که تخصص او با نیازها و اهداف شما سازگار است و می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند. همچنین، مطمئن شوید کوچ شما، مدرک و مجوزهای لازم برای ارائه خدمات کوچینگ سلامت را داشته باشد.

سخن پایانی

تعیین چند هدف مرتبط با سلامتی و رسیدن به آن‌ها می تواند چالش برانگیز باشد؛ اما کوچینگ سلامت می‌تواند به شما کمک کند تا بر چالش‌های این مسیر غلبه کنید.  تغییر سبک زندگی و ارتقای سطح سلامت می‌تواند روی تمام ابعاد زندگی شما اثر بگذارد. با افزایش سلامت، سطح انرژی و انگیزه شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید هر روز کارهای مفید بیشتری انجام دهید و اتفاقات مثبت بیشتری را رقم بزنید؛ بنابراین استفاده از خدمات کوچینگ سلامتی می‌تواند یک تصمیم مفید و هوشمندانه برای شما باشد.

مدیریت کسب وکار با رضاپودینه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *