خودشناسی

چطور یک کوچ میتواند مارا در مسیر خود شناسی قرار دهد؟

کوچینگ چه تاثیری در خودشناسی دارد؟

کوچینگ چه تاثیری بر روی خودشناسی دارد؟ این سوالی است که ممکن است خیلی از افراد به پاسخ درست آن نرسیده باشند و به معجزه کوچینگ بر روی خود شناسی پی نبرده باشند؛ اما ضروری است که در همین ابتدا بگوییم بهترین ویژگی کوچینگ، خودشناسی است که موجب می شود افراد از وجود خود و توانایی های خود بیشتر آگاه شوند.

هر چقدر که بیشتر به مطالعه کوچینگ بپردازید بیشتر متوجه خواهید شد که کوچینگ بسیار بر روی خودشناسی تاثیر گذاشته است بنابراین هر کسی که به سمت کوچینگ برود بیشتر هم به ویژگی های درونی خود پی می برد، ویژگی هایی که شاید تا به الان از آن هیچ آگاهی نداشت ولی با کوچینگ به خودشناسی رسیده است.

در ادامه این مقاله با تاثیرات کوچینگ بر روی خودشناسی بیشتر آشنا می شوید؛ بنابراین اگر به دنبال تاثیرات کوچینگ هستید و هنوز بهترین راه خودشناسی را نمی شناسید بهتر است که تا پایان همراه ما باشید.

ماهیت کوچینگ

در ابتدا نیاز است که با تعریف و ماهیت کوچینگ بیشتر آشنا شوید تا بدانید این فرایند چیست و چه چیزهایی را شامل می شود و چگونه روی خودشناسی تا این اندازه تاثیر دارد؟

در واقع کوچینگ یک فرایند آموزشی است که این آموزش ها توسط کوچ ارائه می شود و می تواند تاثیرات بی نظیری را بر روی افراد بگذارد به همین خاطر هر کسی که نیاز به تغییرات اساسی در زندگی و کسب و کار خود داشته باشد به سمت کوچینگ می آید تا به واسطه کوچینگ شاهد تغییراتی اثربخش باشد.

امروزه افراد بیشتر به اهمیت کوچینگ بر روی زندگی و کسب و کار خود پی برده اند و به خوبی می دانند که کوچینگ تا چه اندازه می تواند تاثیرات مهمی روی افراد بگذارد؛ اگر آموزش های کوچینگ توسط یک کوچ حرفه ای صورت گیرد بهترین نتیجه را دربر خواهد داشت و شاهد بهترین ها در زندگی خود خواهید بود.

یکی از دلایل مهمی که افراد بیشتر به سمت کوچینگ ترغیب می شوند و علاقه مند به این پروسه هستند این است که کوچینگ موجب افزایش خودشناسی می شود؛ شاید خیلی از افراد به صورت محدود و مبهم خودشان را بشناسند اما کوچینگ موجب شناخت بهتر و دقیق تر نسبت به خود می شود.

اثر کوچینگ بر روی خودشناسی

یکی از مهمترین و بهترین تاثیرات کوچینگ بر روی خودشناسی است به همین خاطر شما به سمت هر نوع کوچینگ که بروید با خودشناسی بهتر آشنا می شوید و به شناخت دقیق و کافی خود خواهید رسید، به همین خاطر خیلی از افراد برای اینکه نسبت به خود بیشتر آگاهی داشته باشند به سمت کوچینگ می روند تا با نقاط ضعف و قوت خود بیشتر آشنا شوند.

در روانشناسی کوچینگ، کوچ که با علم روانشناسی آشنا است ، می تواند رفتارها و احساسات مشتری خود را تحلیل و بررسی کند و در شرایط مناسب از این دانش استفاده کند. کوچینگ از طریق روش های مختلف موجب می شود تا افراد بیشتر به ویژگی های خود واقف شوند و بهتر بتوانند خود را بشناسند، به طور مثال خیلی از افراد با نقاط قوت خود به خوبی آشنا نیستند و نمی دانند که با این ویژگی خود چگونه می توانند به بهترین ها دست یابند اما کوچینگ موجب می شود که افراد نقاط قوت و ویژگی های برتر خود را بشناسند و برای زندگی و کسب و کار خود بهتر بتوانند از آن استفاده کنند.

 

(یادگیری مهارت های کوچینگ و تبدیل شدن به یک کوچ حرفه ای همرا با مهام کوچ)

 

بهترین اثرات کوچینگ بر روی خود شناسی

کوچینگ اثرات بی نظیری بر روی خودشناسی می گذارد و موجب می شود که افراد با استفاده از کوچینگ بهتر بتوانند خود را بشناسند و از ویژگی های نهان خود مطلع شوند؛ در ادامه این مقاله با چند نمونه از بهترین اثرات کوچینگ بر روی خودشناسی آشنا می شوید.

تصمیم گیری بهتر

مطمئنا هر کسی برای زندگی و کسب و کار خود تصمیمات بسیاری می گیرد اما آیا همه ی این تصمیمات درست و منطقی است؟ کوچینگ با تاثیراتی که بر روی خودشناسی می گذارد موجب می شود تا افراد بتوانند بهترین تصمیمات را بگیرند و دیگر هیچ گونه دوراهی مانع از تصمیم گیری درست برای افراد نشود.

توسعه فردی از اثرات کوچینگ بر روی خود شناسی

یکی از بهترین اثرات کوچینگ بر روی خودشناسی این است که افراد بهتر می توانند به رشد و توسعه برسند زیرا کوچ با مهارت و تجربه خود قادر است افراد را آماده برای تغییرات اساسی کند.

توسعه فردی زمانی رخ می دهد که افراد از طریق کوچینگ به خودشناسی برسند؛ بنابراین یکی از بهترین ترفندها برای توسعه فردی کوچینگ محسوب می شود.

شناخت بهتر دیگران

کوچینگ تاثیرات بی نظیری بر روی شناخت دیگران می گذارد زیرا طی این آموزش ها افراد علاوه بر خود می توانند دیگران را نیز بشناسند؛ پس فقط خودشناسی رخ نمی دهد بلکه شناخت دیگران نیز از بهترین ویژگی های کوچینگ است.

زمانی که افراد بتوانند خود را به خوبی بشناسند و به خودشناسی واقعی برسند دیگران را نیز بهتر می توانند بشناسند که این خود یکی از بهترین ویژگی های کوچینگ است.

شناخت توانایی ها و مهارت های خود

هر کسی یک سری ویژگی دارد که از آن مطلع نیست یا هست ولی نمی داند که چگونه به بهترین شکل از آن استفاده کند اما زمانی که خودشناسی رخ دهد و جلسات کوچینگ بتواند اثرات خود را بر روی افراد بگذارد آنها می توانند توانایی ها و استعدادهای خود را بشناسند و با آگاهی از آن برای رسیدن به زندگی و شغل ایده آل کمک بگیرند.

آشنایی با نقاط ضعف خود

همانطور که هر کسی دارای یک سری ویژگی مثبت است دارای ویژگی های منفی نیز می باشد که شناخت این ویژگی ها زمانی رخ می دهد که افراد به خودشناسی برسند و بتوانند پی ببرند که چه ویژگی های منفی موجب برخی اختلالات شده است و مانعی برای رسیدن به اهداف ایجاد کرده است؛ بنابراین از دیگر اثرات کوچینگ بر روی خودشناسی می توانیم به شناخت نقاط ضعف و رفع آن اشاره کنیم.

تعیین اهداف از اثرات کوچینگ بر روی خود شناسی

زمانی که افراد با طی کردن جلسات کوچینگ به خودشناسی می رسند بهتر می توانند هدف گذاری کنند و دیگر برای انتخاب بهترین هدف شک و شبهه ای ندارند؛ زمانی که بتوانید بهترین هدف گذاری ها را انجام دهید و در مقابل بهترین عملکرد را داشته باشید در سریع ترین زمان ممکن به اهداف خود خواهید رسید.

تعیین هدف و بهترین عملکرد برای رسیدن به هدف یکی از مواردی است که افراد خیلی توانایی و مهارت انجام آن را ندارد اما با وجود کوچینگ دیگر نیاز به هیچگونه نگرانی نیست چرا که می توانید بهترین هدف ها را انتخاب کنید و بهترین مسیر برای رسیدن به این هدف را برگزینید.

صادق بودن با خود

خیلی از افراد با خود صادق نیستند و این یکی از مشکلات بزرگ است زیرا زمانی که نتوان با خود صادق بود با دیگران نیز نمی توان با صداقت صحبت کرد به همین خاطر این یک ویژگی منفی است که تاثیرات مضری هم دارد؛ کوچینگ با تاثیر بر روی خودشناسی موجب می شود که افراد بتوانند بهتر با خودشان رک و روراست باشند و راه صداقت را پیدا کنند.

صداقت و صادق بودن با خود از بهترین ویژگی های خودشناسی است که به موجب آن افراد دچار تغییراتی اساسی و خوب خواهند شد.

جمع بندی

کوچینگ تاثیرات بی نظیری بر روی خودشناسی می گذارد و هر چقدر که کوچ سابقه و تجربه بالاتری داشته باشد و مهارت و هوش انجام این کار را در خود داشته باشد بهتر می تواند به دیگران کمک کند.

اگر هنوز به شناخت و آگاهی از خود نرسیده اید توصیه می کنیم که با انتخاب کوچینگ تلاش هایی برای خودآگاهی و شناخت خود انجام دهید تا به موفقیت و حال خوب در زندگی برسید.

 

مدیریت کسب وکار با رضا پودینه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *