مدیریت کسب و کار

مدیریت کسب و کار چیست؟

مدیریت کسب و کار (Business Administration) هماهنگی و سازماندهی فعالیت های تجاری است. مدیران کسب و کار بر عملیات نظارت کرده و به کارمندان کمک می کنند تا به سطوح بالای بهره وری خود برسند. یک مدیر کسب و کار همچنین ممکن است بر کارکنان جدید نظارت داشته باشد، به آنها آموزش دهد و در یک کلام، به کسب و کار کمک کند تا به اهداف عملیاتی و مالی خود برسد. هدف از مدیریت ، هدایت افراد در جهتی است که با استفاده از منابع در دسترس، به نحو کارآمد و موثر به اهداف و آرمان‌های مطلوب و یکسانی دست یابند. عملکردهای مدیریتی در مدیریت کسب و کار شامل مواردی همچون سازمان‌دهی، رهبری، برنامه‌ریزی، ارتباط با کارمندان و ارزیابی و کنترل است.

تعریف مدیریت کسب و کار چیست؟

مدیریت کسب و کار یعنی مدیریت هماهنگی و سازمان‌دهی فعالیت‌های کسب و کار. این تعریف معمولا شامل تولید و تامین مواد اولیه، پول و ماشین‌آلات می‌شود و با مهارت‌های نوآوری و خلاقیت و بازاریابی ارتباط زیادی دارد. مدیریت سازمان مسئول برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، جهت‌دهی و ارزیابی منابع کسب و کار است تا اهداف سیاست‌های شرکت تحقق یابد.

در مدیریت کسب کار از ابزارهایی برای اقدامات تاکتیکی و برنامه‌ریزی استراتژیک اقدامات، فرآیندها، سیاست‌ها، خط مشی‌ها و رویه‌ها استفاده می‌گردد که به آن سیستم Business Management System یا BMS گفته می‌شود. کاربرد این سیستم مانند تمام فعالیت‌های مدیریتی دیگر در استقرار، اجرا و توسعه برنامه‌ها و سیاست‌های کسب و کار است.

تاکتیک‌های مدیریت کسب و کار فعالیت‌هایی هستند که استانداردهای کسب و کار طبق سیاست‌های شرکت را دنبال می‌کنند. راه حل‌های تاکتیکی تنها باید در هنگام تصمیم‌گیری مورد نظر قرار بگیرند. این راه حل‌ها فقط در بازه‌های زمانی مشخص شده در استراتژی مدیریتی کاربرد دارند و برای آنها می‌توان برنامه‌های ویژه‌ای تدوین کرد.

ایده اصلی سیستم مدیریت کسب و کار چیست؟

ایده اصلی سیستم مدیریت کسب و کار این است که ابزارهایی برای بازبینی، برنامه‌ریزی و ارزیابی هدف‌ها در اختیار مدیریت قرار گیرد و کارایی کسب و کار اندازه‌گیری شود. این سیستم با هدف اثرگذاری و بهبود مستمر فرآیندهای شرکت طراحی می‌گردد و بنیانی را برای هر دو جنبه تصمیم‌گیری تاکتیکی و استراتژیک کسب و کار فراهم می‌کند تا روندها، فعالیت‌ها و ماموریت‌های سازمان در راستای تامین نیازها و رضایت مشتری به درستی انجام پذیرد.

بنابراین به طور خلاصه، مدیریت کسب و کار ، به‌کارگیری فرآیند مدیریت در یک سازمان مشخص است. یک مدیر کسب و کار ممکن است دارای سطح وسیعی از مسئولیت باشد که این بستگی به سازمان موردنظر دارد. با این وجود برخی عملکردهای کلی در همه کارهای مدیریتی موجود است که شامل: برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، تعیین کارکنان، جهت‌دهی امور، کنترل و بودجه‌بندی می‌شوند.

برنامه‌ریزی در مدیریت کسب و کار

یک مدیر کسب و کار ملزم به برنامه‌ریزی و آماده‌سازی سازمان جهت رسیدن به اهداف مورد نظر است که ممکن است شامل کارهای مختلفی شود از جمله برآورد بودجه، تحقیق بازار و ارائه استراتژی. به طور اساسی این عملکرد نشان‌دهنده محل قرارگیری سازمان، جهت‌گیری آن و چگونگی تأمین منابع است.

سازمان‌دهی

زمانی که اهداف تعریف شدند، مدیر کسب و کار مسئولیت‌های مورد نظر را تشخیص داده، افراد را مورد آنالیز قرار می‌دهد و ابزار مورد نیاز را برآورد می‌کند و به تقسیم وظایف می‌پردازد. این مرحله ممکن است شامل بازبینی سازمان، توسعه گروه‌های جدید و یا تعریف مشاغل جدید باشد. هدف ایجاد محیطی بهینه برای عملکرد مؤثر و نتیجه‌بخش است.

تعیین کارکنان

پیدا کردن فرد مناسب جهت کارهای مختلف بخش بسیار مهمی از مدیریت کسب و کار است. تعیین مشاغل مورد نیاز، آماده‌سازی تعاریف کارها، انتخاب و آماده‌سازی از جمله بخش‌های مختلف کار یک مدیر است. یک مدیر خوب معیارهایی از قبیل تنوع، اخلاق، سیاست و سایر پارامترهای مورد نیاز برای هر کار را در محیط کسب و کارش تشخیص می‌دهد.

جهت‌دهی امور

نکته جالب در مورد جهت‌دهی امور به دست آوردن نقطه بالانس بین کارکنان مورد نیاز و تولید اقتصادی است. این امر شامل تخصیص مناسب منابع و فراهم نمودن سیستم حمایتی است که به مسائل سریعاً پاسخ دهد. یک مدیر کسب و کار لازم است با داشتن شخصیت فردی بالا، به کارکنانش روحیه بدهد و آن‌ها را جهت دستیابی به اهداف مشترک هدایت کند.

 

کنترل

کنترل عبارت است از ارزیابی کیفیت در تمام مراحل سازمان. یک مدیر کسب و کار با دنبال کردن کارها و مقایسه آن‌ها بر اساس یک نقشه استراتژیک، انحراف از هدف را به حداقل می‌رساند. کنترل امور شامل تحلیل هزینه‌ها، مدیریت اطلاعات، اندازه‌گیری عملکرد و عملکرد به‌موقع است.

 

بودجه‌بندی

دنبال نمودن و بازبینی بودجه یکی از عوامل بسیار بحرانی موفقیت هر مدیر است که اغلب توسط دوره‌های آموزشی مختلف مدیریت (مانند دوره MBA) مورد تمرکز قرارگرفته و معمولاً شامل فاینانس، محاسبات و نرم‌افزارهای محاسبه بودجه می‌شود.

(یادگیری مهارت های کوچینگ و تبدیل شدن به یک کوچ حرفه ای همرا با مهام کوچ)

مدیریت کسب و کار را چطور می توان آموخت؟

آشنایی با کسب و کار در دوره‌های آموزشی مانند دوره MBA یا مقاطع تحصیلی دانشگاهی، به درک و مهارت‌آموزی در زمینه‌های یاد شده کمک کرده و راه‌های ایجاد انگیزه در کارمندان و تیم‌ها، روش‌های کسب درآمد و سرمایه‌گذاری در شرکت، شیوه تبلیغ محصولات و راه‌های توسعه شرکت و گسترش فعالیت در سطح ملی و بین‌المللی را مشخص می‌کند.

برای کارآفرینان مشتاق و رهبران کسب و کار، دوره مدیریت حرفه ای کسب و کار همواره یک انتخاب محبوب بوده و هست. سپری نمودن این دوره، دانش و مهارت ‌های آکادمیک شما را برای دنبال کردن فرصت ‌های شغلی در شرکت های مطرح دنیا ارتقا می دهد و به شما کمک می‌ کند تا درک گسترده ‌ای از مشاغل و حوزه‌ های خاص مدیریتی، مانند امور مالی و منابع انسانی به دست بیاورید.

 

مدیریت کسب وکار با رضا پودینه

 

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *