کوچ زندگی

کوچینگ زندگی چیست؟

لایف کوچینگ چیست؟

در این مقاله می‌خواهیم به این سوالات پاسخ دهیم که لایف کوچینگ چیست؟ کوچ زندگی کیست و چگونه لایف کوچ شویم؟ معنی لایف کوچینگ همان کوچینگ زندگی است که یکی از مؤثرترین انواع کوچینگ است. کوچینگ سبک زندگی به شما کمک می‌کند به بهترین نسخه خودتان تبدیل شوید. همان‌طورکه در مقاله کوچینگ چیست گفتیم، این فرایند به‌صورت تعاملی هم‌آفرینانه انجام می‌شود؛ به این معنی که در جلسات کوچینگ شاهد یک همکاری و تعامل دوطرفه هستیم که مراجع با استفاده از تفکر عمیق و خلاقیت، توانمندی‌ها و استعدادهای خودش را کشف کرده و جنبه‌های مختلف زندگی‌اش را بهبود می‌بخشد.

در life coaching تمرکز به‌طور ویژه روی نیاز به رشد مراجع است. اگر رشد را میل به بهترشدن و پیشرفت تعریف کنیم، می‌توان گفت Life Coaching به شما کمک می‌کند تا به آدم بهتری تبدیل شوید.

چند نفر را در زندگی سراغ دارید که از راکدبودن خودشان راضی باشند؟ بی‌شک همه ما به‌دنبال پیشرفت در زندگی، روابط و کسب و کارمان هستیم؛ به بیان دیگر همه می‌خواهیم از آنچه هستیم، بهتر شویم و شاید فلسفه وجودی هر انسانی این باشد.
ممکن است در مسیر رشد به کمک دیگران نیاز پیدا کنیم؛ اما چرا همیشه کمک و نظر دیگران به ما کمک نمی‌کند؟ جواب بسیار ساده است. شما بهترین متخصص و بزرگترین منبع برای پیشرفت و رفاه خودتان هستید. با این تعریف مشخص می‌شود بهترین راه کار همان راهکاری است که خود شما آن را خلق می‌کنید و کوچینگ همان فرآیندی است که به شما امکان خلق این راهکار را می‌دهد.

لایف کوچ کیست و چه کاری انجام می‌دهد؟

لایف کوچ یا کوچ زندگی شخصی است که با مهارت‌های کسب کرده در حوزه کوچینگ مسیر رسیدن به اهداف را برای شما تسهیل و در مسیر تبدیل شدن به بهترین نسخه خودتان شما را یاری و همراهی می‌کند. لایف کوچ یا مربی زندگی به شما کمک می‌کند تا خود حقیقی‌تان را کشف کنید. از توانمندی‌ها، نقاط قوت و پتانسیل‌های خودتان آگاه شوید و آن‌ها را برای رسیدن به اهدافتان به کار ببندید.

لایف کوچ

کوچ زندگی با کل‌نگری و نگاه سیستمی به شما کمک می‌کند تا نگاه واقع‌بینانه داشته باشید و زوایای مختلف زندگی‌تان را همان‌گونه ببینید که هستند؛ سپس با تشویق میزان اشتیاق شما را برای ماندن در مسیر افزایش می‌دهد و از شما برای مسئولیت‌پذیری بیشتر حمایت می‌کند.

لایف کوچینگ مناسب چه کسانی است؟

همان‌طورکه بیل‌گیتس معتقد است هرکس باید یک کوچ داشته باشد، خدمات کوچینگ سبک زندگی را می‌توان برای تمامی افراد مناسب دانست؛ بااین‌حال برای شناخت بیشتر می‌توان گفت می‌توانید از لایف کوچینگ (به‌عنوان یک نمونه از انواع کوچینگ) در موقعیت‌های زیر استفاده کنید؛

 • اگر نمی‌دانید هدف شما در زندگی چیست و به‌دنبال پیدا کردن هدف و معنای زندگی هستید؛
 • اگر به‌دنبال رشد، پیشرفت و بهتر شدن در تمامی حوزه‌های زندگی، روابط و شغل خود هستید؛
 • اگر اقدام‌گرا نیستید؛
 • اگر در مسیر رسیدن به اهداف سردرگم هستید و نمی‌دانید قدم بعدی چیست؛
 • اگر به‌دنبال خودشناسی و خودآگاهی هستید؛
 • اگر در روابط خود چالش و مسأله دارید یا در یک رابطه عاطفی شکست خورده‌اید؛
 • اگر برای شروع یا حتی شروع دوباره به انگیزه نیاز دارید.

درکل اگر به‌دنبال بالا بردن سطح رضایت و خوشنودی در زندگی‌تان هستید، Life Coaching می‌تواند به شما کمک کند.

(یادگیری مهارت های کوچینگ و تبدیل شدن به یک کوچ حرفه ای همرا با مهام کوچ)

یک لایف کوچ خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک کوچ زندگی حرفه‌ای معتقد است شما فردی کامل هستید که تمامی منابع موردنیاز برای رفع نیاز و مسأله‌تان را در اختیار دارید. لایف کوچ شما را در پیدا کردن یا خلق راهکار با منابع موجود حمایت می‌کند. در طول تجربه فرآیند کوچینگ زندگی، کوچ باعث می‌شود شما توانمندتر شوید، شیوه تفکرتان را تغییر دهید تا توانایی حل مسائل بعدی‌تان را پیدا کنید.

متقاضیان کوچینگ زندگی چه کسانی هستند؟

بر اساس آمارهای موجود تقریباً دوسوم افرادی که از کوچینگ استفاده می‌کنند، بانوان هستند. شاید دلیل این امر آگاهی بانوان از توانایی‌ها و پتانسیل‌های وجودی‌شان باشد. همین‌طور می‌توان در نظر گرفت که بانوان بیشتر از آقایان تمایل به حل مشکلات و مسائل زندگی خود دارند.
افرادی که از خدمات کوچینگ استفاده می‌کنند، اغلب در دهه ۴ زندگی خود قرار دارند؛ دلیل استقبال این گروه سنی را می‌توان بحران‌های میانسالی در نظر گرفت.

نقش Life Coaching در موفقیت

حتماً در زندگی شاهد زمان‌هایی بوده‌اید که به‌دلیل هجوم افکار و احساسات منفی کلافه و سردرگم شده باشید. زمان‌هایی که ناامید هستید و خشم و اندوه را تجربه می‌کنید، از مسیر پیشرفت و رشد خارج می‌شوید. کوچینگ زندگی می‌تواند شما را دوباره به مسیر اهدافتان برگردانده و در آن مسیر نگاه می‌دارد.
لایف کوچ کسی است که به شما کمک می‌کند تمرکزتان را روی هدف حفظ کنید و اقدامات ضروری برای رسیدن به آن هدف را انجام دهید. این اتفاق دقیقا در کوچینگ موفقیت هم رخ می‌دهد.

مزایای کوچینگ زندگی چیست؟

کوچینگ مزایا و نتایج فوق العاده شگفت‌انگیزی دارد؛ به‌طوری‌که باعث رشد، پیشرفت، حرکت، به دست آوردن شادی و حس رضایتمندی می‌شود. مزایای Life Coaching را می‌توان به‌اختصار این‌گونه بیان کرد:

 • شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌ها
 • افزایش اعتمادبه‌نفس
 • دستیابی به اهداف
 • پیدا کردن اهداف جدید
 • مهارت برقراری ارتباط اثربخش
 • رسیدن به رضایتمندی بیشتر در زندگی
 • پیدا کردن معنا و رسالت زندگی
 • کسب و ارتقای مهارت اقدام‌گرایی
 • خروج از ناحیه امن ذهن
 • انتخاب یا تغییر سبک زندگی

دستاوردهای لایف کوچینگ چه چیزهایی است؟

شاید مشتاق باشید بدانید طی کردن فرایند Life Coaching چه دستاوردهایی برای شما خواهد داشت. اگر این مهارت در زمان درست و توسط فردی حرفه ای و آموزش دیده اجرا شود، دستاوردهای زیادی برای مراجع دارد. در فهرست زیر به تعدادی از دستاوردهای لایف کوچینگ اشاره کرده‌ایم:

 •  افزایش تعادل کار و زندگی
 • توانایی مدیریت استرس و احساسات ناخوشایند
 • توسعه مهارت‌های فردی
 • بهبود مهارت حل مسأله
 • افزایش خلاقیت و هوش هیجانی
 • بهبود مهارت همدلی و ارتباط موثر
 • تصمیم‌گیری درست و موثر
 • شناخت توانمندی‌ها و پتانسیل‌ها
 • تغییر دیدگاه
 • مدیریت خود یا خودمدیریتی
 • خروج از منطقه امن ذهنی
 • افزایش شجاعت و شهامت
 • اقدام گرایی

اینها فقط بخش کوچکی از دستاوردهایی است که می‌توانید در طی فرآیند لایف کوچینگ به دست آورید.

چه زمانی می‌توانیم از Life Coaching استفاده کنیم؟

اگر از سلامت روانی برخوردار هستید و برای حرکت، اقدام و ماندن در مسیر به حمایت نیاز دارید، کوچینگ می‌تواند برای شما بسیار مناسب باشد.

همان‌طورکه قبلاً بیان کردیم، کوچینگ وارد فضای درمان نمی‌شود و به شما راه حل ارائه نمی‌کند؛ بنابراین اگر به‌دنبال راهکاری خارج از وجود خود و منابع موجود خود هستید، کوچینگ نمی‌تواند برایتان مناسب باشد؛ شاید بهتر است در این شرایط از یک مشاور یا منتور کمک بگیرید.

دلایل شکست لایف کوچ ها چیست؟

به نظر می‌رسد تنها دلیل شکست لایف کوچ نداشتن مهارت‌های لازم برای ارائه این خدمت می‌باشد؛ سه مهارت اصلی که کوچ باید به آن‌ها مجهز باشد، عبارتند از: گوش دادن فعالانه، پرسشگری موثر و بازخورد دادن.

در این بین کوچ باید بتواند ارتباط موثر با مراجع برقرار کند و فضای امن و محرمانه‌ای برای او به وجود آورد؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت داشتن مهارت‌های لازم برای ارائه خدمات Life Coaching بسیار حیاتی و مهم است.

اگر کوچ به این مهارت‌ها مجهز نباشد نمی‌تواند این خدمت را به بهترین و کاراترین شکل ممکن ارائه دهد؛ بنابراین مراجع به نتایج دل‌خواهش نخواهد رسید.

هزینه استفاده از کوچینگ زندگی چقدر است؟

یکی از سوالات رایج برای مراجعین این است که هزینه کوچینگ چقدر است؟ لازم به ذکر است عوامل متفاوتی در تعیین دستمزد یک کوچ زندگی موثر است؛ مواردی مانند:

سطح تحصیلات کوچ، آموزش‌های حرفه‌ای و مدارک بین المللی، تجربه کوچینگ، تعداد جلسات و ساعات، مدت زمان ( بلندمدت یا کوتاه‌مدت) نوع قرارداد (شخصی یا سازمانی)؛ بنابراین نمی‌توان مبلغ ثابت و مشخصی را برای این خدمات در نظر گرفت. براساس تجربه و مهارت کوچ این مبلغ از ۱۵۰ هزار تومان در ساعت برای کوچ‌های جوان و غیرحرفه‌ای و تا مبالغی حدود ده میلیون تومان در ساعت برای کوچ‌های حرفه‌ای می‌رسد.

چگونه لایف کوچ شویم؟

بسیاری از افرادی که هم‌اکنون خودشان را کوچ زندگی معرفی می‌کنند، معتقدند برای تبدیل شدن به لایف کوچ نیازی به آموزش نیست و اگر شما تنها علاقه به کمک کردن داشته باشید، می‌توانید کوچ زندگی شوید؛ اما این سخنان افسانه‌ای بیش نیست! زیرا برای تبدیل شدن به کوچ حرفه‌ای باید آموزش‌های لازم را دریافت کنید و بر ۸ صلاحیت‌ کوچینگ تعریف شده توسط سازمان‌ icf تسلط پیدا کنید.

بهتر است برای آموزش از مراکز و مدارس معتبر استفاده کنید. به خاطر داشته باشید کوچ‌های حرفه‌ای و موفق ساعت‌های زیادی را به تمرین کردن اختصاص داده‌اند و همواره در مسیر رشد و توسعه فردی خود قرار دارند.

کوچی را می‌شناسیم که معتقد است هرگز از مدرسه کوچینگ فارغ التحصیل نخواهد شد؛ زیرا همواره در حال بهبود خودش است. بااینکه کوچینگ هنوز به‌عنوان رشته‌ای شناخته‌شده ثبت نشده است، شما بدون آموزش دیدن و به دست آوردن مهارت‌های کوچینگ قادر نخواهید بود جلسات کوچینگ را برگزار کنید.

یک کوچ زندگی چه مهارت‌هایی نیاز دارد؟

کوچ حرفه‌ای باید به مجموعه‌ای از مهارت‌ها مجهز باشد تا بتواند جلساتی باکیفیت و پربازده برگزار کند.

۱. گوش دادن فعال

گوش دادن موثر به‌عنوان مهارتی پایه‌ای در تمامی مهارت های موردنیاز کوچ قرار دارد. قطعاً منظور از گوش دادن فقط شنیدن صحبت‌های مراجع نیست؛ بلکه کوچ باید توانایی شنیدن ناگفته‌های مراجع را نیز داشته باشد.

۲. پرسشگری

مهارت پرسشگری یا هنر پرسیدن سوالات خوب یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزارهای کوچ پرسیدن سوالات موثر است. کوچ توانمند با پرسیدن سوالات درست، به‌جا، موثر و قوی شما را به تفکر وا می‌دارد و این تفکر باعث به وجود آمدن خلاقیت درون شما خواهد شد.

۳. بازخورد دادن

بازخورد دادن مناسب و به‌جا زمانی اتفاق می‌افتد که به‌درستی به محتوای کلام و زبان بدن مراجع توجه شود؛ بنابراین پیش‌نیاز این مهارت همان گوش دادن فعال است. بازخورد باید در زمان مناسب ارائه شود و باید به رویداد مربوطه دقیقاً ارتباط داشته باشد. اگر علاقه دارید بیشتر درباره بازخورد دادن بدانید حتما مقاله بازخورد در ارتباط را بخوانید.

۴.برقراری ارتباط موثر

برقراری ارتباط درست و موثر با مراجع بسیار مهم است و برای مراجع این امکان را فراهم می‌کند تا بدون نگرانی از قضاوت شدن، خود واقعی‌اش را ابراز کند. توانایی برقراری ارتباط موثر یکی از پایه‌های کوچینگ است؛ بنابراین لایف کوچ ها باید هوش هیجانی خود را تقویت کرده تا به این مهارت دست پیدا کنند.

۵.متمرکز ماندن در جلسه

کوچ باید همواره تمرکز خود را حفظ کند تا بتواند مراجع را در مسیر اهداف نگاه دارد و جلسه کوچینگ را به‌خوبی هدایت کند؛ درواقع هرگاه مراجع از مسیر اصلی خارج شود، کوچ او را به مسیر باز می‌گرداند و این مسأله مستلزم داشتن مهارت مایندفولنس (mindfulness) یا ذهن آگاهی است. مایند فولنس به معنی حضور کامل و تمرکز در جلسه است.

یک لایف کوچ خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

پس از اینکه با Life Coaching آشنا شدید، شاید برایتان جالب باشد که به‌صورت حرفه‌ای به‌عنوان یک لایف کوچ وارد این حوزه شوید. در این صورت لازم است تا با ویژگی‌های یک کوچ زندگی آشنایی داشته باشید. پس با ما همراه باشید.

 • نگرش مثبت داشتن

یک Life Coach حرفه‌ای باید برای مراجعین خودش یک شخصیت الهام‌بخش باشد؛ تنها افرادی می‌توانند به یک شخصیت الهام‌بخش تبدیل شوند که نگرش مثبت دائمی را در خودشان ایجاد کرده باشند. اشتیاق زیاد به رشد و موفقیت مراجعین یک کوچ زندگی که اشتیاق قلبی زیادی برای رشد و موفقیت مراجعین خودش داشته باشد، می‌تواند احساسات مراجع و موانع موفقیت او را عمیقاً درک کند. این درک عمیق لازمه اثرگذاری خدمات کوچینگ او روی مراجع است.

 • مشاور نبودن!

یک لایف کوچ حرفه‌ای هیچ‌گاه به مراجع خودش مشاوره نمی‌دهد. همان‌طورکه می‌دانید تفاوت کوچینگ با مشاوره در این است که کوچ به مراجع راهکار نمی‌دهد؛ بلکه به او کمک می‌کند تا خودش به راهکاری مناسب دست پیدا کند.

 • قضاوت نکردن

ممکن است مراجعین یک کوچ زندگی افکار و نظرات کاملاً متفاوتی با او داشته باشند. لایف کوچ الزاماً با نظرات مراجعین خودش موافقت نمی‌کند؛ اما می‌داند که این نظرات از دید آن‌ها کاملاً درست هستند؛ بنابراین مراجعانش را قضاوت نمی‌کند.

 • کنجکاو بودن

حس کنجکاوی به کوچ زندگی کمک می‌کند تا از مراجعین خودش سوالات متفاوتی بپرسد و به آن‌ها کمک بکند تا متوجه احساسات متفاوت خودشان بشوند.

 • چالش برانگیزی

لایف کوچ‌های حرفه‌ای توانایی زیادی در امر چالش برانگیزی در مراجعین خودشان دارند. آن‌ها می‌توانند مراجع را به‌صورت حرفه‌ای به چالش بکشند تا او بتواند به‌صورت شفاف با واقعیت شرایط کنونی خودش روبه‌رو شود.

 • دقیق بودن

یک کوچ زندگی حرفه‌ای دقت زیادی به سخنان و بازخوردهای مراجع خودش دارد. این دقت زیاد به او کمک می‌کند تا ظریف‌ترین نشانه‌های نگرانی، عدم اطمینان و دلهره را در مراجع خودش تشخیص دهد و در جهت رفع این دلهره‌ها اقدام کند.

 • صداقت داشتن

اولین شرط اساسی برای اثربخش بودن یک جلسه لایف کوچینگ، اعتماد مراجع به لایف کوچ خودش است. برای اینکه این اعتماد ایجاد شود و هیچ‌گاه خللی به آن وارد نشود، کوچ زدنگی همیشه و در هر شرایطی باید کاملاً با مراجعین خودش صادق باشد.

 

مدیریت کسب وکار با رضاپودینه

پست های مرتبط

مطالعه این پست ها رو از دست ندین!

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *